Bilgisayar Kullanmak

Bilgisayar çok hızlı işlem yapma özelliğine sahip, büyük bilgileri çok küçük alanlarda saklayabilen ve istendiğinde bu bilgilere çok kısa zamanda ulaşabilen, elektrikle çalışan elektronik bir cihazdır.

Peki bu yazılanların anlamı nedir? Ya da bilgisayar kullanmak nedir? İnternetten video izlemek mi? Bilgisayara oyun yüklemek mi? Bilgisayarı sadece yazı yazmak için kullanmak mı? Başkaları tarafından yapılmış oyunları oynamak mı? Sadece veri kaydetmek olabilir mi bilgisayar?

Aslında bilgisayar yukarıda bahsettiklerimizin hepsidir. Oyun oynayabildiğimiz, müzik dinleyebildiğimiz, yazılar yazabildiğimiz, çeşitli programlar sayesinde işimizi kolaylaştırabildiğimiz cihazlardır bilgisayarlar.

Biz gerçekten bilgisayar kullanabiliyor muyuz sorduk mu bunu kendimize. Düşünüldüğünde bilgisayarı açıp kapatabilen yada bilgisayarda oyun oynayabilen bireylere biz bilgisayar kullanabilir diyebiliyoruz. Bu çok yanlış bir düşünce olmasına karşın toplumumuzda kabul görmüş genel kanı bu yönde. Örneğin bir bilgisayar öğretmeni yada bilgisayar mühendisi gördüğümüzde sorduğumuz ilk soruların başında “Benim bilgisayara format atabilir misin?” geliyor. Aslında bu soru onlara sorulduğu zaman bu kadar basit bir işlemi gerçekten yapamıyor musunuz diye düşünüyorlar sizin hakkınızda. Peki neden? Çünkü bilgisayar kullanabilmek formatta atabilmektir. Örnek vermek gerekirse araba kullanmayı bilen birisinin herhangi bir yerinde arabanın vitesini değiştirmesi gerekebilir. Bunun için arabayı yapan mühendisten bu vitesi değiştirir misin gibi bir talepte bulunuyor mu? Bulunmuyor çünkü araba kullanmasını bilen bir kişi vites değiştirmeyi de geriye doğru gitmeyi de arabanın klimasını çalıştırmasını da bilir. Bunları bilmiyorsa eğer araba sürüyordur sadece arabayı kullanmıyordur. Anlatmak istediğim kısım tam da burada başlıyor. Biz bilgisayar kullanmayı biliyoruz diyoruz ancak bilmiyoruz. Bilgisayar kullanmak bilgisayarda herhangi bir işlem yapmak değildir. Bilgisayara iş yaptırmaktır. Bilgisayarda veri tutarken aslında o verileri bizim bulmamız değil bilgisayarın kendine buldurmaktır. Bilgisayarın içine hava durumunu internetten alan bir program ve o programla evin ısısını değiştiren işler yaptırmaktır bilgisayar kullanmak.

Milli eğitim bakanlığı tarafından çokta uzak olmayan, bundan 3-4 sene önceki bir açıklamada “çocuklarımız bilgisayar kullanmayı zaten biliyor o yüzden bilişim derslerine gerek yok” yazıldığını görmüştüm. Çok büyük hayal kırıklığı. Biz aradan 3-4 yıl geçmesine rağmen hala bilgisayarı sadece müzik dinlemek, video izlemek, oyun oynamak için kullanıyoruz. Bilgisayara iş yaptırmıyoruz. Bir robot yapıp o robota belirli kodlar yükleyerek robota iş yaptırmıyoruz. Biz sadece bilgisayarı üstün körü kullanıyoruz. Ancak bu söylediklerimizin hepsini değiştirmek elbette ki mümkün. Hiçbir şey için geç kalınmış değil. Kendimizi geliştireceğimiz alanları ve yerleri bulmak önemli olan. Keşke bu dediklerimize daha çok küçük yaşlardayken başlayabilsek. Robot oluşturmaya yada herhangi bir kodlama yapmaya yani bilgisayarlara iş yaptırmaya küçük yaşlardan başlayabilsek.Bilgisayar Programlama Eğitmeni

Sabri Enes Aytimur

Paylaş

Tags: yazılım , bilgisayar programlama, çocuklar için kodlama,üstün yetenek, üstün zeka