Çocuklarda Kodlamanın Önemi

blog

Çocuğuma kodlama eğitimi aldırmalı mıyım? Kodlama eğtimini kac yaşında başlatmalıyım? Bizim zamanımızda kodlama mı vardı? Bir yandan da herşeyimiz olan varımızı yoğumuzu gözümüz kapalı vereceğimiz evlatlarımızın geleceği. Evet aklınızda bu soruların olması belki de daha fazlasının olması çok normal. Gelin bu soruların cevabına beraber bakalım.

Günümüzde kodlama eğitiminin yeri şüphesiz tartışılmaz. Kodlama diğer adıyla proğramlama kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Yani kodlama; sorunların çözümlerine ve ulaşılmak istenilen hedeflere kısa yollar oluşturmanın temelidir. Çocuklar, okul öncesi dönemi itibariyle kodlama eğitimi almaya uygundurlar. Oyuncaklar, mobil oyunlar,küçük robotlar, kağıt üzerinde yapılan etkinlikler, Scratch Jr, lego ve ekip çalışması sayesinde kodlama eğitimi rahat bir şekilde çocuğa verilir. Burda biz öğretmenlere düşen görev kodlama eğitimini çocuklara en iyi şekilde verebilmek, kodlama mantığını onlara işleyebilmek. En güzel yanıda ortaya bir ürün çıkardıklarında yada yaptıkları robotların hareket ettiğini gördüklerinde gözlerindeki mutluluğu görmek.Kodlama eğitimine erken yaşta başlayan çocuklar; zihinsel gelişim, problem çözme becerisi, işlerin planlanması, durumlar arası ilişki kurma, ve yeni fikirler üretme konusunda daha çok gelişim göstermektedirler.

Çocuklarımızın her konudaki gelişimi önemli olduğu gibi kodlama alanındaki gelişimleride çok önemli. Bu konuda elimizden gelenin fazlasını yapmaya, yaptıklarımız ile onları hem şaşırtıp hem eğlendirmeye devam ediyoruz.Bilgisayar Programlama Eğitmeni

Hülya Güzel

Paylaş

Tags: yazılım , bilgisayar programlama, çocuklar için kodlama,üstün yetenek, üstün zeka